Milujeme zvířátka. Milujeme jejich roztomilost, hebkost a také rozmanitost. Dneska se přibližně podíváme na takovou činčilu vlnatou.

Činčila vlnatá původně pochází ze severu Chile. Dnes je již ohrožená ve volné přírodě, ale často chovaná v domácnostech. Tento tvoreček je náročnější na chov. Musíme se vyvarovat některým věcem a některé věci k ní neodmyslitelně patří.

krásná činčila

Co činčila potřebuje:

Činčila potřebuje dostatek pohybu. Miluje skákání, a tak je nutné jí ubytování vybavit tak, aby mohla tento sklon uplatňovat. Není tedy možné, aby žila do výšky 30 cm a měla pro sebe výběh metr na metr. Chovatelé často volí takzvané „skříňoklece“ nebo voliéry pro papoušky. Skříňoklec je klasická skříňka, která je přizpůsobená domovu zvířete. Má mnoho poliček na skákání do výšin. Uzavíratelná dvířka s (většinou) pletivem je samozřejmostí. Úklid této ubikace je pak velice snadný. Činčila pak dělá méně nepořádku. Jelikož je to noční a velice aktivní zvíře, nesmíme zapomenout před pořízením, že nám nebude vstávat ve dvanáct hodin dopoledne a v šest večer půjde spát. Dělá rámus, pokud není pravidelně „venčená“ – tím je myšleno, pouštění z klece ven, aby si mohla krásně protáhnout nožky a vyběhat se. Nejlépe se jim daří ve dvou. Pokud nechcete mít mladé, doporučujeme mít vždy samičku se samičkou anebo samečka se samečkem.

domov - činčily

Je toho hodně moc, co si před pořízením musíme nastudovat. Nemějte strach, správný chovatel Vám k tomu řekne vše, co budete potřebovat. Upozorňujeme, že činčila není na mazlení! Takže pokud hledáte spíše mazlícího parťáka, sáhněte po jiném tvorečkovi. Ačkoliv její huňatá srst láká k hlazení, činčily si to moc neužívají. Pouze pár jedinců to má rádo, ale i tak si ji nepořizujte, pokud byste ji chtěli například k dětem jen tak na pohlazení a řádění s ní. Je to nádherné zvíře, které dokáže rozveselit a na kterého se rádo dívá.