Pořídili jste si podlahové vytápění a máte obavy, co se bude dít, až pod vámi nějaká trubka praskne? Pak zůstaňte klidní a starosti hoďte za hlavu, protože dnes se tyto záležitosti řeší úplně jinak, než před třiceti lety. Kdo někdy topení v podlaze měl a poznal, jaké to je, když praskne potrubí a začne se odtud vylévat voda, zřejmě vás od tohoto způsobu vytápění odradí, ale ono je to dnes tak trochu jinak. V první řadě odpadají brutální stavební práce, spojené s vyhledáváním úniku vody.

ventil topení

Když bylo nutné dříve najít prasklinu, museli jste postupovat vizuálně a začít bourat podlahu v místech, kde se dle vás začala tvořit mokrá mapa. Čím později jste problém zachytili, tím byla mapa větší, a tak se běžně stávalo, že se musela vybourat minimálně polovina podlahy. A jistě si umíte představit ten binec – nábytek vystěhovat ven, všude spousta prachu, hluk z pneumatických kladiv, takže skutečné rodinné trauma. Někteří lidé kvůli tomu pak raději přešli na topení s radiátory.

Toto je ale již naštěstí pouhá historie. Dnes k vám přijede instalatérský havarijní servis a začne vyhledávat místo defektu pomocí formovacího plynu nebo akustických tyčí. Vyhledávání úniku vody je velmi přesné, není nutné nic bourat, pouze samotné místo defektu, což obnáší jen pár centimetrů čtverečních. Jestliže se problém nachází v místě mimo nábytek, není nutné se obtěžovat s jeho vystěhováním a opravu poškozeného místa zvládnete během velmi krátké doby. Strach ze stavebních prací a s tím spojeným traumatem, který z vašeho bytu vytvoří staveniště, již tedy není vůbec namístě.

regulace vytápění

Užívejte tedy v naprostém poklidu všech výhod, které topení v podlaze nabízí, a těmi jsou zejména teplo od stropu až k podlaze rovnoměrně rozložené, a pak velmi příjemný pocit na bosá chodidla. Svým způsobem to trochu připomíná reflexní masáže, kdy se vám věnuje profesionální masérka, která ví, kam a jak zatlačit – tady sice musíte tlačit chodidlem sami, ale teplo zas zvyšuje účinek bosonohé chůze, což pomáhá proti špatné náladě, depresím, stresu i některým civilizačním chorobám.