Ověřovat informace na internetu dokáže každý, chce to jenom čas, píli a vědět, kde hledat oficiální zdroje a ověřené informace. Jenomže takové ověřování skutečně zabere nějaký čas a na svět se chrlí neustále další a další o stále nových a nových skutečnostech a udržet tak krok s některými „továrnami“ na hoaxy je spíše práce na plný úvazek.
koncepce a novinky 

Kdo vlastně takové zprávy „tvoří“?

Myslíte si, že to jsou nějací konspirátoři, kteří celý večer odhalují pravdu a nic než pravdu? Leda houbelec, většinou jsou to buď lidé, kteří mají spoustu volného času (důchodci, děti, nezaměstnaní) anebo ti, kterým tak trochu šplouchá na maják malá paranoia. Takoví klidně dokáží sedět celé odpoledne u počítače a psát jeden hoax za druhým. A pokud se jich někdo dotáže, jako nedávno hospodářské noviny našly jednoho takového aktivního důchodce, jaké jsou jejich zdroje nebo z čeho čerpají informace, tak odvětí, že to jsou jejich pohledy na realitu a jejich názory, a že většinu informací berou z pochybných webů, jejichž články píší ti samí páni hujeři jako on.
podvod a nepravda 

Samotná podoba

Takovou starou dobrou novinářskou kachnu poznáte velmi jednoduše. Většinou jde o velká písmena, barevný text, spoustu vykřičníků a otazníků, drastické obrázky a do toho velkým opakováno PRAVDA. Samozřejmě, tyto zprávy jsou spíše cílené na důchodce, čím více vystraší a čím více hloupější jsou, tím víc to na ně zabírá. Anebo děti, které ještě nejsou zvyklé na takové věci a uvěří tak všemu, co objeví na internetu. Ti důchodci si to samozřejmě nechají zaslat od známých. Jsou i takové zprávy, které jsou přece jen sofistikovanější, tváří se jako seriózní článek, možná tak i vypadají, ale pak to přijde. Nepotvrzené informace, vyvrácené lži a občasné výkřiky do tmy a vzpomínání na minulý režim v dobrém.
 
Internet je nástroj svobody slova, který tak nějak nelze zkrotit. Můžeme se však sami rozhodnout, čemu věříme a čemu bychom věřit neměli, i když bychom chtěli. O ničem jiném to není. A proto si dávejte pozor a když už nějakou takovou zprávu dostanete, podívejte se alespoň vy sami, jak to doopravdy je.