Stále přemýšlíte, čím si vylepšíte zahrádku? Nezoufejte. U rodinného domku se najde vždycky nějaké dřevo. Třeba vám dovezli kmeny stromů na topení na zimu, a právě tady máte nejvíc dřeva k využití. Při řezání si můžete bokem odložit pár špalků. Taktéž desky, určitě se budou hodit. Samozřejmě vždy záleží, co budete vyrábět.

špalky kulatiny
Jak vytvořit jednoduchou lavičku?

Pokud máte tlustý špalek, lze ho rozpůlit na dvě poloviny. Jinak volte na každou stranu lavičky dva zhruba stejně tlusté špalky. Z jedné strany je zarovnejte. Bude to část, na které bude stát. Kůru můžete buď nechat či odstranit. Záleží na tom, jaký povrch preferujete. Hladký nebo drsný. Taktéž z vrchní strany musíte kousek seřezat, abyste později mohli připevnit sedací plochu. Jakmile máte základy pro lavičku, můžete se přesunout k tvorbě sedací plochy. Z kmene stromu udělejte rovnou desku nebo použijte polovinu kmene. Kulatou část zarovnáte v místech, kde se bude připevňovat ke spodní části. Teď už zbývá jen sehnat dostatečně dlouhé šrouby. Je vhodné si pomoct vrtačkou. Na závěr není špatné natřít lavičku mořidlem a případně i lakem na dřevo.

lavička z masivu
Okrasné květináče ze špalku či pařezu

Vyberte si tvarově zajímavý kus dřeva. Pokud vidíte v něm nějaký obličej, tím lépe. Později ho zdůrazníte, aby byl vidět. Zvolte stranu, na které bude stát. Pakza pomoci dláta a kladiva budete vysekávat prostor pro květináč. Dobré je předkreslit si na dřevo velikost prostoru, který budete odstraňovat. Když už dlátem nepůjde tak snadno odstraňovat dřevo, lze si pomoct vrtačkou.  Vezměte si hrubší vrták, půjde to rychleji. Pak zase můžete použít dláto. Nemusíte jít zase extrémně do hloubky. Stačí i 10 cm. Důležité je, abyste docílili okraje, který květináč udrží na místě.
sochy motorovou pilou
Na pařez si předkreslete oči a pusu. Vyvýšenina, kde byla dřív větev, nahradí nos či čenich. Případně můžete i nos vyznačit. Za pomoci dláta je vysekejte. Obtáhněte černou akrylovou barvou. Ovšem pokud si troufáte a máte měkčí dřevo, můžete se pustit do plastičtější formy, kdy si celý obličej vysekáte. Nebude zde platit jen hloubka. Na závěr je dobré výtvor nalakovat a potom jej umístit na požadované místo v zahradě. Udělá svou parádu.