Rádi vaříte pro sebe, rodinu, své blízké? Někdy je to životní nutnost, jindy koníček z rozšiřování si zkušeností a znalostí v oblasti, kterou nelze ze života vyškrtnout. Jíst se prostě musí. Jíme, co máme rádi, co nám chutná a snažíme se zároveň, aby bylo jídlo výživné a pokud možno zdravé. Ne vždy se nám to samozřejmě daří, protože nezdravých lákadel je hrozně moc a vůle jim odolat někdy selže.
sbírka receptů
Nicméně, pokud stojíte v knihkupectví nebo v hypermarketu před nekonečně dlouhými regály plných kuchařských knížek a rozhodujete se o výběru nového přírůstku, zkuste popřemýšlet i o následující variantě. Kuchařku si lehce a se zážitkem můžete doma vytvořit sami, tzv. „na míru“.
vaření ve dvou

Potřebujete následující:


• různé časopisy o vaření
• tenký či tlustší šanon
• bílé papíry do tiskárny

• lepidlo
• nůžky
• průhledné folie vlevo s dírkami určené do šanonu


A pak už nic nebrání začít s tvořením zbrusu nové kuchařky. Postup je velice jednoduchý. Buď už doma máte, nebo si koupíte časopisy o vaření, které Vás zajímají. Tak například sezonní vaření, na Vánoce, Velikonoce, něco pro děti, na Halloween, zahradní party, grilování, ryby apod. Časopisy nemusí být drahé, i v těch levnějších najdete velice zajímavé a chutné recepty. No, a pak už si jen doma vytvoříte volný prostor na stole, listujete časopisy, vystřiháváte si vybrané recepty, lepíte je na čisté bílé papíry z obou stran, vkládáte je do průhledných folií a poté do šanonu.

Tímto způsobem si můžete vytvořit tematicky oddělenou kuchařku s recepty, např. MASO, POLÉVKY, ZELENINA, OVOCE, PŘÍLOHY, SLADKÉ POKRMY, OMÁČKY, RYBY, KOLÁČE, BÁBOVKY, DORTY, ROLÁDY, BEZMASÉ POKRMY, DĚTSKÁ JÍDLA, PRO SLAVNOSTNÍ PŘÍLEŽITOSTI, VÁNOČNÍ CUKROVÍ, SILVESTR, GRILOVÁNÍ atd. dle Vaší inspirace.
sestry pečou dort
Z časopisů si samozřejmě vybíráte pouze recepty, které Vás zaujmou a chcete je vyzkoušet uvařit. Nezapomeňte na obrázky, ty se budou hodit, až se poprvé rozhodnete pokrm uvařit, ať víte, jak má správně vypadat.

Pro lepší přehlednost si můžete bílé listy s recepty na obou stranách očíslovat a vytvořit na začátek šanonu OBSAH, podle kterého vždy snadno recepty, které hledáte, najdete. Šanon si na hřbetu popište, dle receptů, které obsahuje. Můžete mít třeba více šanonů, zvlášť na masné pokrmy, zeleninové, sladké, slavnostní. Nápadům se meze nekladou, máte to ve svých rukách.

Tento způsob tvorby Vaší nové kuchařky je velice inspirativní, zábavný a tvořivý. Vymýšlíte, kombinujete, skládáte k sobě rozličné recepty, které neušly Vaší pozornosti a těšíte se, až si je uvaříte a potěšíte nejen sebe, ale i své blízké. Rozšíříte si tak Vaše kulinářské schopnosti, obnovíte a zpestříte tak svůj „zažitý“ způsob vaření, a ještě Vás to bude bavit. Jak tvorba kuchařky, tak nové zážitky, kdy můžete zapojit i svou rodinu. Pobavíte se u toho, a nakonec si spolu i pochutnáte.