Virtuální měny, jež potkáváme dnes a o nichž se hovoří více a více, nemají nic společného s „virtuálními“ penězi dob raného českého kapitalismu, kdy se někdy „platilo“, aniž by věřitel někdy své peníze skutečně uviděl.
Dnešní virtuální měny spočívají v tom, že jde o zcela osobitou formu „peněz“, jež existuje pouze kdesi ve virtuálním prostoru. Nejde o peníze, které bychom mohli nosit po kapsách nebo si je dávat do peněženky či prasátka.
šifrovaná měna
Nejznámější virtuální měnou se především díky svým radikálním výkyvům stal bitcoin, ovšem ten už není v dnešním světě osamocen. Dnes už je k mání podobných měn více.
Vezměte si třeba takové monero. Tato anonymní kryptoměna existuje od roku 2014 a používá se ve stejnojmenné platební síti, jež má veřejně dostupný kód, nikdo ji nevlastní a neexistuje ani žádná centrální kontrola, jež by měla zaznamenávat platby.
Těžba této měny není nikterak složitá či náročná, lze ji zvládnout i prostřednictvím RIGu s kvalitními grafickými kartami. Což znamená, že stačí mít počítač sestavený speciálně právě pro těžbu kryptoměn, s kvalitními grafickými kartami, jež lze i postupně dokupovat a instalovat.
Tato měna vychází v podstatě z referenčního kódu CryptoNote, je tedy plně anonymní decentralizovanou kryptoměnou, jež byla vyvíjena od nuly.
Kdo chce monero těžit, využívá svůj výpočetní výkon a zároveň pak potvrzuje probíhající transakce v síti.
druhy kryptoměn
Monero nemá stanovený přesný počet mincí ani dobu pro konečnou těžbu, na rozdíl od bitcoinu, je neomezené a svou velikost dokáže přizpůsobit podle vytížení sítě. Nový blok je vytěžen každé dvě minuty, což zvyšuje naději na vyšší odměnu, jež ale bude během budoucích let klesat.
A tak se nyní, dokud nejde o měnu zase až tak známou a rozšířenou, na této dá vydělat. Lze si ji koupit na burze pod zkratkou XMR, nebo těžit. A vězte, že.
Protože kryptoměna zvaná monero má svoji budoucnost. Zářnou budoucnost, v níž se zřejmě zhodnotí, na rozdíl od nám známých tradičních peněz nevirtuálních, které dnes tu více a tu méně požírá inflace a není naděje, že by kdy mohlo být v tomto ohledu líp.