Doby, kdy byly ulice plné dětí, jsou dávno pryč. Jen těžko by člověk dnes hledal skupinku chlapců běžících v odpoledním ruchu přeplněnými ulicemi za novým dobrodružstvím. Děvčata skákající přes gumu nebo jen prostě debatující nad každodenními problémy se z ulic také vytratily. Chlapci běhají dnes vsedě u počítače a všechny dříve běžné zážitky jim přece zprostředkuje virtuální realita. A děvčata? Nové drby si přece mohou jednoduše sdělit pomocí mnoha komunikačních aplikací bez toho, aniž by se musely zvednout z postele. Ne všechny děti jsou ale dnes naštěstí takové a čest výjimkám rozhodně nelze upřít.

babička s vnučkou

Některé z nich se totiž nenechali ovládnout světem moderních technologií a neudělali z nich pána svého volného času, ale pouze dobrého služebníka. A některé další z nich se od obrazovek umí ještě odtrhnout. Co ale v dětství dříve dělali dnešní stařenky a dědečci? Po příchodu domů aktovka byla zahozena do kouta a další kroky směřovaly ven do ulic. Někteří však s nezbednostmi začali již ve školní budově. Předbíhání ve frontě na oběd dětem vydrželo dodnes a jízdy po zábradlích schodiště by ještě někteří snad ze vzpomínek také zvládli vylovit. Právě venku po školní výuce však začal pravý kolotoč zábavy.

prarodiče s vnoučaty

Skákání panáka nebo již zmiňované cviky přes gumu byly oblíbenou aktivitou hlavně u menších děvčat. Ty se však zapojily i do kreslení křídami po chodníku a pletení věnečků z lučních květů. Pro chlapce však takto jednotvárné a nudné činnosti určitě nebyly. V lepším případě se někde schovali s fotbalovým míčem a strávili odpoledne běháním po hřišti, opravdová zlobidla však svými běhy křižovala ulice a pídila se po dobrodružství, a to často velmi nebezpečném. Ačkoliv jsou tyto doby dávno pryč, vzpomínky na ně stále zůstávají a babičky s dědečky je ve vyprávěních předávají dále svým vnoučatům.