Říše zvířat je pro nás natolik zajímavá a mnohdy i záhadná, že se o ní vypráví mnoho mýtů. Tyto mýty jsou kolikrát tak pravděpodobné, že jim začnou lidé věřit.
o   Jedním z nich je i ten, že se mohou zvířata opít pojídáním různých druhů rostlin.
Gorila, která pojídá ve větší míře bambusové výhonky, může po jich jevit známky opilosti.

gorila

–         Je to nesmysl, který vědci vyvracejí.
Gorila má žaludek, který je velice podobný tomu lidskému. Tudíž obsahuje vysoký podíl kyseliny chlorovodíkové, která ničí bakterie, které by byly k přeměně cukrů na alkohol potřebné. Pokud by byl uvedený mýtus pravdou, byly by gorily opilé po každém pozření rostlinné potravy. Jediné, co jim může bambus poskytnout je to, že jsou po něm velice vitální. Bambusové výhonky jsou totiž bohaté na sacharidy, a tak gorilám zvyšují obsah cukru v krvi. Jak vznikla tato nepravda? Možná i díky jednomu fotografovi, který se přiblížil moc blízko a dostal za vyučenou.

opice

Trochu opilý a trochu otrávený slon

Z hříchu opilství lidé někdy obviňují i slony. Ti by se měli dostat do opileckého rauše po požití plodů marula. Omyl vznikl proto, že byli sloni nařčeni, že konzumují toto přezrálé ovoce, které už kvasí. Slon sice toto ovoce do svého jídelníčku zařazuje, ale vybírá si to kvalitní, které ještě visí na stromě.
–         Aby se mohl spadlým ovocem opít, musel by ho pozřít neuvěřitelné množství.

slon

–         A ještě k tomu se celý den nenapít, aby si požitek z opilosti neředil.
Proč se to tedy o slonech říká? Tady je to tak trošku pravda. Ale nejedná se o plody stromu, ale o jeho kůru. Marulová kůra určité množství alkoholu obsahuje a sloni ji rádi olupují. Přitom se z nich nevědomky stávají i masožravci, protože spolu s kůrou slupnou i larvy brouků, jejichž těla obsahují toxiny. Tyto toxiny nemají s alkoholem nic společného, protože se jedná o jed. Slon je tedy maličko opilý a také maličko otrávený.