V poslední době je velkým hitem mezi dětmi sliz! Pokud nemáte děti, možná vám to přijde zvláštní, ale skutečně tomu tak je. Děti od tří do patnácti let doslova ujíždějí na slizech a jejich výrobě. Samozřejmě si umí s tímto výrobkem hrát, ale obzvlášť je baví jeho výroba. Každý si totiž může vyrobit sliz podle svých představ za pár minut. Nejen, že se slizy prodávají jako hotové produkty, ale také již existuje spousta variant tak zvaných laboratoří, které dětem lze pořídit, aby si vyhrály. Nicméně existuje i varianta, že si pořídíte pár surovin, které smícháte a úplně se stanete vlastníkem této hrací hmoty.
tekuté lepidlo
I když je tento druh zábavy u nás poměrně čerstvě oblíbený, není na světě úplnou novinkou samozřejmě. Již v roce 1976 přišla společnost Mattel s první variantou. Absolutní boom ale nastal opravdu až po více než 40 letech. Směle tak ze začátku konkuroval tak zvanému fidget spinneru a nyní popularita tak zvaných „slajmů“ stále roste, až fidget spinner překonala.
Výroba slizu je však absolutně jednoduchá a opravdu lze tuto hračku vyrobit doma za pár minut.
Co budete potřebovat?
• Potravinářské barvivo
• Třpytky
• Jedlá soda
• Tekuté mýdlo
• Tekuté lepidlo
• Uzavíratelná dóza
Samozřejmě existují i různé další varianty výroby, tedy můžete najít na internetu ještě další přísady, které se hodí k výrobě. Například pěna na holení a podobně.
dózy se třpytkami
Jak postupovat?
1. Do porcelánové misky nalijete tekuté lepidlo. Jako ideální se jeví Herkules, ale samozřejmě existují i další vhodné druhy.
2. Do lepidla přidáte malé množství tekutého mýdla.
3. Obě dvě složky pečlivě promícháte.
4. Podle toho, jak se vám líbí přidáte barvivo, třpytky nebo také polystyrenové kuličky či cokoli dalšího, co vašim dětem bude připadat tak zvaně cool. Věřte, že děti budou moc dobře vědět, co se hodí.
5. Jako další pak budete přidávat jedlou sodu. Je třeba hmotu při vsypávání stále míchat, aby došlo ke správnému propojení složek.
6. Ve finále hmotu důkladně prohnětete.
7. HOTOVO
Vždy myslete na to, že vám výsledná hmota bude vysychat, a proto je potřeba ji vždy, pokud si s ní děti nehrají, řádně zavřít do uzavíratelné dózy, aby vám neztvrdla dřív, než si ji dostatečně užijete.