Když zavítáte do jihoafrického města George, můžete se zde poučit i o historii jak tohoto místa, tak i docela širokého okolí. A nemusíte tak učinit jenom v klasickém muzeu v místech, kde na sebe navazují York a Caledon Street, které se navíc letos renovuje, ale i o něco dále v muzeu dopravy.

Abyste se k tomuto dostali, musíte se pochopitelně docela dost projít nebo trochu projet po Courtenay St a skončit až na Mission Rd. Ale rozhodně to nemusí být špatná procházka, pokud tedy nejste zrovna učiteli, protože tato vede nemalou část kolem areálů zdejších škol, což poněkud kazí dojem z dovolené.

parní lokomotiva

Když dojdete až na místo, už z mostu vidíte, kde toto muzeum je. Protože to má napsané na střeše, a tento nápis nelze přehlédnout. Na rozdíl od vstupu do onoho muzea, který by se možná přehlédnout dal. Protože tu vedle silnice sice stojí rezavějící parní lokomotiva, ale jinak nic, co by bilo do očí a naznačovalo, že tu vůbec nějaké muzeum je.

Abyste se tu do něj dostali, musíte prostě přejít přes docela rozhlehlou plochu, snad nevalné parkoviště vesměs bez aut, za ním projít docela obyčejně vypadající branou, u níž vás konečně cedule upozorňuje na to, co vás čeká, a pak ještě přejít prostranství s několika dalšími odstavenými parními lokomotivami a podivnými technickými výtvory.

Zde se k vám zřejmě přidá pokladní, kterého (nebo kterou, to podle okolností) zřejmě nebaví vysedávat uvnitř v pokladně a raději si hoví venku. Tam vám prodají lístek a ponechají vás svému osudu.

starý vlak

A co uvidíte uvnitř? Nejprve další parní, ale nejen parní lokomotivy. Podstatnou část expozice totiž tvoří právě dějiny oblastní vlakové dopravy. A pokud jste ochotni číst cedulky, pak se u těchto lokomotiv můžete dočíst nejen nějaké ty zajímavosti, ale třeba i to, zda si do toho kterého exponátu můžete vlézt nebo ne. Protože některé jsou lidem přístupné, zatímco do jiných se nesmí.

Pak tu mají vystavenu i celou řadu hlavně osobních, ale i nákladních aut a povozů, pohřební nevyjímaje, a okrajově se tu věnují i letectví a lodní dopravě, i když to už skoro jen v podobě fotografií a modelů.

A kdybyste si to rezervovali a zaplatili, můžete odsud vyrazit i vláčkem na cestu po okolí. Ten už ale není historickým exponátem, ten je vzhledově spíš pro legraci.