Spory často bývají vyčerpávající a únavné. Berou veškerou energii tělu i duši. Přesto se do hádek pouštíme zas a znovu. Hádat bychom se ale měli tak, abychom dosáhli svého, ale obešlo se to bez zbytečných výčitek. Proto je potřeba dodržovat určitá pravidla, a ty pak udržovat ve správných kolejích. Jak se tedy správně hádat?

rozepře

1. Držte se tématu
Při hádce se vždy držte daného tématu. Nezapomínejte, kvůli čemu se hádáte. Odbíhání k jiným tématům pak nikdy nebere konce.

2. Vyhněte se negativním větám
Nikdy nepomůže, když budete tvrdit, že je váš partner k ničemu. Tím ho raníte a navíc nebudete mít pravdu. Přeci kdyby takový doopravdy byl, tak s ním přeci nejste.

3. Minulost nechte spát
Nával emocí často zamlží racionální uvažování. Pokud ale budete do hádek zapřádat i minulost, současný konflikt to nevyřeší. Naopak se zamotáte do dávných sporů, které by již měly být dávno zapomenuty. A navíc tím odsouváte aktuální téma.

4. Začínejte vždy od svých pocitů
Když se chcete pustit do sporu, měli byste začínat sovy „mám pocit“, nebo „nelíbí se mi“. Poté dejte slovo partnerovi, aby měl možnost vyjádřit svůj pohled na věc.

zuřivost

5. Neutíkejte z konfliktu
Pokud se už s partnerem hádáte, nikdy byste na něj neměli pustit sprchu argumentů a následně odejít s prásknutím dveřmi. Zbavíte se tak šance na diskusi, při níž můžete dojít k závěru, že konflikt byl vlastně kvůli malichernosti, než jak se vám zprvu zdálo.

6. Nemluvte urážlivě
Při hádkách nikdy partnerovi nenadávejte. Ponižujícími výrazy akorát přispějete k tomu, že se nakonec takovým skutečně stane.

7. Hádejte se v soukromí
Konflikty byste si měli vyříkávat jen mezi čtyřma očima. Pokud se vám povede vyprovokovat hádku třeba mezi přáteli, raději se hned omluvte a nechte si to na doma.

8. Podívejte se na problém z obou stran
Než se začnete hádat, zkuste se na problém podívat také očima vašeho partnera. Každá mince má totiž dvě strany, a stejné je to se spory. Zkuste proto partnera pochopit, možná se tak vyhnete zbytečné potyčce.

9. Nezapomeňte také naslouchat
Jistě chcete, aby partner naslouchal vaše argumenty. Proto byste měli také vy naslouchat těm jeho.

10. Usmiřte se
Někdy je dobré se pohádat, nesmíte však zapomenout na usmíření. Důležité je totiž hádku ukončit a už se k ní nevracet.