Babské rady nad zlato. Ano, dnešní medicína si poradí opravdu se vším, nicméně jejím původním základem byly babské rady a sušené bylinky. I přes to, že se dnes většina látek v medicíně syntetizuje uměle, rádi si doma zavzpomínáme na bylinky, když nám je ouvej a nedáme na ně dopustit. Už dávno v minulosti se běžně tvořil a využíval herbář darka-shop.cz. Jednalo se o soubor sušených rostlin a nejenom jejich těl, ale také i semen a plodů. Následně se rostliny popisovaly. V dnešní době si asi takový herbář neuděláme, nicméně je k dispozici celý souhrn léčivých rostlin s jejich popisem i nabídkou sušených rostlinek k prodeji na trhu.

Herbář

Mezi základní nabídku patří například akát trnovník (robinia pseudoacacia). V přírodě se s ním setkáme jako s vysokým keřem s trny nejběžněji na okraji lesů. Důležité je si uvědomit, že celá rostlina je jedovatá, kromě květů! Tyto sušené květy jsou vhodné pro potíže s trávením a metabolismem. Celkově jsou ale hlavně důležité pro pacienty se selháním ledvin, jelikož mají diuretické účinky. Kousek od ledvin se pro problémy s močovým měchýřem (častými záněty) nabízí i brusinka obecná či bříza bělokorá.

Máta

Pro relaxační účely či pomoc pro usínání je vhodné zvolit třeba sušenou nať komonice lékařské (melilotus officinalis), která se vyskytuje v teplých nížinách. Pročistí tělo a jeho krevní oběh, zároveň udržuje zdravé kosti a klouby! Zastavíme-li se u relaxačních účinků, jedním z nejznámějších pomocníků je už od počátku meduňka lékařská (melissa officinalis). Její citrónová vůně uklidňuje tělo i mysl tím, že zpomalí srdeční tep, sníží krevní tlak a uklidní trakt trávicí. Příznivě působí na psychiku, proto je pěstiteli tak opěvovaná a nesmí chybět v pořádné bylinkové zahradě. Nikdy se s ní však nepotkáme v běžné přírodě. S dalšími oblíbenci v herbáři se můžeme setkat například i s měsíčkem lékařským, vzácnou přesličkou rolní, mátou a šalvějí lékařskou.